Wiele osób marzy o tym, aby zostać kierowcą autobusu. Są osoby, które od dzieciństwa myślały o tym, aby wozić pasażerów po mieście i ostatecznie chcemy wtedy przystąpić do takiego kursu. Czy jednak każdy może zostać takim kierowcą i starać się o prawo jazdy kategorii d? Generalnie tak, ale będą tutaj pewne ograniczenia formalne. Przede wszystkim musimy się liczyć z kwalifikacją wstępną no i bardzo ważny będzie wiek kandydata.
Jakie są ograniczenia dla kierowców autobusów?
Mamy tu, więc do czynienia z trochę inną sytuacją, aniżeli wtedy, gdy chcemy się zapisać na kurs prawa jazdy na samochody osobowe. Jeżeli chcemy kierować autobusami, to przede wszystkim musimy mieć już uprawnienia kategorii B. Trzeba też rzeczywiście spełniać kryterium wieku. Przyszły kierowca autobusu musi mieć, bowiem ukończone 24 lata. Warto też pamiętać o tym, że czasami pod uwagę brana jest kwalifikacja wstępna przyspieszona. Mówimy tu konkretnie o ustawie o transporcie drogowym, gdzie trzeba się wczytać w przepisy rozdziału 7a. Mówi ona mianowicie, że można mieć ukończone 23 lata lub nawet 21 lat. Są jednak tutaj pewne warunki. Takie osoby mogą kierować autobusami, ale tylko i wyłącznie chodzi tu o przewozy na liniach komunikacyjnych na takich trasach, które nie przekraczają 50 km.
Jakie są warunki uzyskania prawa jazdy?
Oczy wiście musimy też mieć świadomość, że trzeba się tutaj oznaczać odpowiednią zdolnością fizyczną, a więc musimy być po prostu zdrowi. Jeżeli więc staramy się o prawo jazdy kategorii d, to będziemy musieli wykonać odpowiednie badania lekarskie, ale także psychologiczne. Są to bardzo ważne kwestie, ponieważ kierowca taki ponosi bardzo dużą odpowiedzialność, przewożąc duże ilości osób każdego dnia. Osoba taka musi, więc być całkowicie zdrowa psychicznie i w pełni sił fizycznych. Jeżeli więc spełniamy takie warunki, to pozostaje tylko wybrać odpowiednie miejsce, gdzie będziemy przygotowywani do egzaminu państwowego. Takich ośrodków szkolenia jest bardzo dużo, a najważniejsze, aby korzystać z doświadczonych instruktorów.