Znajomość poszczególnych rodzajów motocykli, nie wspominając nawet o kwestii ich przeznaczenia, to dla większości niemających kontaktów z tym środkiem transportu, prawdziwa zagwozdka. Także początkującym motocyklistom, zanim jeszcze odwiedzą salon motocyklowy, przyda się garść informacji na ten temat.

 

Nagi motocykl

 

Popularne „nakedy” (pochodzące, rzecz jasna, z angielskiego naked, oznaczającego nic innego jak „nagi”) charakteryzują się brakiem tak zwanych owiewek, które w innych modelach zakrywają silnik, a także ramę sprzętu. Stąd też ich charakterystyczna nazwa. Motocykl ten uznawany jest za szosowy, co oznacza, że jego przeznaczeniem jest poruszanie się po drogach utwardzonych. Pozycja, którą przyjmuje motocyklista prowadząc ten rodzaj maszyny, jest czymś pomiędzy wyprostowaniem i pochyleniem. „Nakedy” wyjątkowo często polecane są dla stawiających pierwsze kroki w świecie motocyklowym.

 

Sportowe czy turystyczne?

 

Motocykle szosowe podzielić możemy na sportowe, turystyczne, ale także – turystyczno-sportowe. Jak łatwo się domyślić, pierwsze z nich nie są przeznaczone do pokonywania długich tras, drugie zaś nie nadają się na tor wyścigowy. Na motocyklu sportowym, głównie ze względu na pochyloną pozycję w trakcie jazdy, trudno i niekomfortowo będzie przejechać wiele kilometrów, model turystyczny zaś, głównie ze względu na swoją wielkość i wagę – nie da możliwości szybkiej jazdy czy manewrowania. Kompromisem wydają się być motocykle sportowo-turystyczne, łączące w sobie cechy jednych i drugich – na przykład w kwestii pakowności czy komfortu jazdy.

Cruisery czy Harleye?

 

Wśród wielu motocykli szosowych wspomnieć trzeba także o tak zwanych cruiserach (które przez większość zostaną pewnie nazwane Harleyami czy Davidsonami, gdyż na nie właśnie są stylizowane). Nisko osadzone siedzisko, skórzane elementy, klasyczny wygląd maszyny – każdy z nas kojarzy o czym mowa. Cruiser zaliczymy jednak mimo wszystko do motocykli sportowych – wspomnieć trzeba jednak, że ze względu na masę, młody motocyklista powinien się wstrzymać z dosiadaniem tego typu sprzętu.

 

Motocykl… terenowy?

 

Tak zwane maszyny off-roadowe przeznaczone są, jak też wskazuje ich angielska nazwa, do jazdy poza głównymi drogami, a więc po tak zwanym terenie. Czym się charakteryzują? W porównaniu do motocykli szosowych, są one lżejsze, prostsze, poręczniejsze, jak również, posiadają inne, większe ogumienie (dla zachowania większej przyczepności). Wśród tego typu sprzętu wyróżnimy między innymi crossy i enduro – zasadnicza różnica między nimi polega na niedopuszczeniu tych pierwszych do ruchu ulicznego (przez brak niezbędnego wyposażenia).