Wielu motocyklistów nie wyobraża sobie przed podróżą zaplanowania trasy. Wspomagać przy tym można się nawigacją. Coraz częściej tego typu akcesoria motocyklowe są wykorzystywane przez właścicieli jednośladów. Korzystają one z funkcjonalności jakie dają urządzenia wyposażone w technologię GPS, ale nie takich, które stosowane są w samochodach czy w smartfonie. Dlaczego należy wybrać tą, która dedykowana jest motocyklistom?

Czym różni się nawigacja motocyklowa od pozostałych?

Akcesoria motocyklowe przeznaczone dla motocyklistów różnią się pod wieloma względami od tych dedykowanych użytkownikom innych pojazdów. Podobnie jest w przypadku nawigacji, która jest usytuowana bezpośrednio na kierownicy motoru, a nie wewnątrz pojazdu, jak to w przypadku samochodów. Musi być wodoszczelna oraz solidnie zamontowana. System montażowy musi być na tyle wytrzymały, aby uniemożliwić przypadkowe odkręcenie lub odpięcie podczas jazdy.

Poza tym nawigacja motocyklowa posiada specjalne funkcje w swoim oprogramowaniu, które powstały z myślą właśnie o miłośnikach jednośladów. Należy pamiętać, że bardzo często ani smartfon, ani też nawigacja samochodowa nie jest wodoszczelna i w ogóle przygotowana do ekstremalnych zewnętrznych warunków atmosferycznych.

Na co zwrócić uwagę dokonując zakupu?

Akcesoria motocyklowe należy najlepiej wybierać pod dyktando producentów, którzy dedykują konkretne rozwiązania. Nawigacja motocyklowa powinna spełniać konkretne wymagania, dzięki czemu będzie spełniać nasze zapotrzebowanie. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na wodoszczelność. Najlepiej jakby działała na poziomie IPX7. Oznacza to, że można ją zanurzyć na głębokość jednego metra na trzydzieści minut. Może się wydawać, że to dużo, ale podczas intensywnej ulewy przy dużej prędkości może się przydać.

Solidne mocowanie jest kluczową kwestią. Nawigacja motocyklowa ciągle jest narażona na wstrząsy podczas jazdy. Przy niestabilnym zamontowaniu może skutkować upadkiem i zniszczeniem. Warto wybierać akcesoria motocyklowe, które są wyposażone w specjalny uchwyt motocyklowy do nawigacji lub posiadają mocną przyssawkę do montażu w samochodzie.

Wytrzymały akumulator i opcja trackingu

Przy mocnym akumulatorze urządzenie do nawigacji będzie pracowało bez przerwy przez kilka godzin. Często motocyklista nie ma możliwości podłączenia do zasilania. Wystarczającym minimum jest 5-6 godzin. Akcesoria motocyklowe odpowiadające za nawigowanie użytkowników jednośladów podobnie jak samochodowych są zasilane za pośrednictwem stacji dokującej.

Istotna jest też opcja trackingu, czyli możliwość zapisywania pokonywanych tras. To przydatne w szczególności dla osób, które korzystają z motocykla. Możliwy wówczas jest zapis na komputerze, co może okazać się przydatną rzeczą na przyszłość. Ciekawymi trasami można dzielić się z innymi motocyklistami. Spektakularne miejsca, ciekawe widoki i szybkie odcinki mogą jeszcze bardziej zafascynować miłośników jednośladów do pokonywania tras w danej okolicy.