Sprawność działania układu hamulcowego to przede wszystkim skrócona droga hamowania, a co najważniejsze zwiększenie szansy uniknięcia kolizji drogowej. Jednak, czy wybrane przez nas tarcze motocyklowe sprawdzą się w ekstremalnych przypadkach, to zależy od ich jakości. Na co warto zwrócić uwagę przy ich wyborze? Na jaki rodzaj tarcz motocyklowych warto się zdecydować?

Rodzaje tarcz hamulcowych

Tarcze motocyklowe z uwagi na ich rodzaj wyróżniamy następujące – monolityczne, wentylowane, nacinane, nawiercane i węglowo-ceramiczne. W przypadku tych pierwszych, są one najczęściej spotykane w nieco starszych modelach motocykli. Póki co nadal ich udział na rynku jest wysoki. Do ich produkcji używany jest cały fragment metalu. Charakteryzują się dużą wydajnością, ale często w ich przypadku dochodzi do wysokiej eksploatacji w wyniku nadmiernego przegrzania. Wówczas osłabia się drastycznie ich skuteczność.

Coraz popularniejsze – tarcze wentylowane

Są stosowane w głównej mierze w modelach motocykli przeznaczonych do podróżowania po mieście. Zostały zbudowane w taki sposób, iż między ich połówkami pojawiają się specjalne otwory, które odparowują ciepło. Tego typu tarcze motocyklowe zmniejszają prawdopodobieństwo przegrzania się. Nawet przy wysokich temperaturach, niejako samoistnie stygną od środka. W trudnych warunkach spisują się rewelacyjnie, nie zużywają się też tak szybko.

Sportowy odpowiednik dla najszybszych

Tarcze motocyklowe nacinane i nawiercane są stosowane w motocyklach sportowych. Dynamiczna jazda wymaga zwiększonej wydajności oraz odporności na drastyczne skoki temperatury. Podczas hamowania nawet tego najbardziej nagłego – nie tracą swoich właściwości. Pamiętajmy, że wiele modeli tego typu tarcz pokazuje swoje osiągi dopiero, gdy odpowiednio zostaną rozgrzane. Jeśli prowadzimy mało dynamiczny styl jazdy, to nie powinniśmy ich montować do swojego motocykla.

Najbardziej zaawansowane technologicznie – tarcze motocyklowe węglowo-ceramiczne

Nie da się ukryć, że ten typ tarcz jest dostępny dla użytkowników, którzy dysponują dużym budżetem. Ponadto użyta technologia w przypadku tych tarcz motocyklowych jest wzmocniona włóknami szklanymi. Przekłada się to na ich dobrą skuteczność w różnych warunkach. Producenci radzą, aby unikać ich stosowania w przypadku cięższych motocykli. Wówczas mogą mieć problem ze spełnieniem pokładanych w nich nadziei.