Widelcem nazywane jest potocznie przednie zawieszenie motocykla, którego głównym zadaniem jest izolowanie maszyny od drogowych nierówności. Jego uszczelniacze zabezpieczają, jak zresztą wskazuje sama nazwa, szczelność, a także zapobiegają wyciekowi oleju. Jak często dokonywać ich wymiany? Standardowo, części motocyklowe tego typu wystarczy wymieniać co dwa lata, jednak bezwzględnie należy podjąć się serwisu, w momencie, gdy zauważymy wyciek. Wszystko można zaś wykonać samodzielnie.

 

Po pierwsze – demontaż widelca

 

Rzecz jasna, wcześniej zdjąć należy zdementować zaciski oraz koło i zapewnić sobie bezproblemowy dostęp. Następnie zabieramy się za odkręcenie górnej rury widelca, co z reguły nie wymaga specjalistycznego sprzętu (choć należy zaznaczyć, że nie zawsze), wystarczy użyć pospolitych kluczy. Produkty niektórych producentów bez problemów pozwolą też na odkręcenie dolnej rury. Niekiedy niezbędne będzie odkręcenie sztycy wewnętrznej, zdarzają się jednak typy, których serwis zlecić trzeba specjalistom.

 

Po drugie – usuwanie uszczelnień

 

Dalej, usuwamy tak zwany pierścień kurzowy, zawleczkę oraz wyjmujemy (zachować należy odpowiednią delikatność) stary uszczelniacz. Musimy się też pozbyć starego oleju, w niektórych przypadkach przydatne będzie też zastosowanie środków chemicznych, które pozwolą na usunięcie wszelkich złogów z wnętrza widelca. Zwieńczeniem tego etapu winno być przepłukanie rur nowym olejem.

Po trzecie – montaż nowych części

 

Wcześnie jednak, trzeba zwrócić szczególną uwagę na stan tak zwanych lag oraz panewek (oceniając czy ostatnie z wymienionych nie wymagają szybkiej wymiany). Dalej –powierzchnię roboczą wysmarować trzeba olejem, następnie zaś wcisnąć uszczelniacz na odpowiednie miejsce dzięki narzędziom do montażu simmeringów. Na swoje miejsce zakładamy następnie zawleczkę oraz pierścień kurzowy.

 

Po czwarte – złożenie rur

 

Sprawa nie jest skomplikowana, postępujemy bowiem tak samo jak w przypadku ich demontażu, jednakże w odwróconej kolejności. Dalej, należy zalać widelec olejem (przydatna może okazać się instrukcja obsługi producenta, w której wskazano z pewnością jak postąpić w tym przypadku). Na koniec należy zamontować rury widelca na półkach, a także zainstalować pozostałe zdjęte części. I tyle – można ruszać w dalszą drogę.