Nie da sie ukryć, że zaniedbany motocykl nie będzie pracował tak, jak ten, o którego regularnie dbamy. Jeśli zatem zależy Ci na tym, aby sklep motocyklowy odwiedzać dla przyjemności, a nie z konieczności, zadbaj odpowiednio o części swojej maszyny. W poprzednich artykułach podpowiadaliśmy Ci, jak dbać o hamulce, tarcze, łańcuch i inne istotne elementy. Dziś kolejna część informacji, które pomogą Wam mamy nadzieję odpowiednio zadbać o motocykl, a tym samym cieszyć się bezpieczną i bezproblemową jazdą. Zachęcamy do lektury.

Odpowiednie ciśnienie w oponach i dobrze naciągnięty łańcuch to podstawa bezpiecznej jazdy

Nie ulega wątpliwości, że odpowiednie ciśnienie w oponach, bez względu na to, czy jeździ się samochodem, rowerem, czy motocyklem, jest niezwykle ważne. Najbardziej odczuwa sie to przy jeździe na rowerze, ponieważ koła w ruch wprawiamy siłą własnych mięśni. jeżeli zatem mamy za mało powietrza, w kołach, jazda po kilku chwilach staje się męcząca i uciążliwa. Niemniej jednak, jeśli w motocyklu również mamy za mało powietrza, jego prowadzenie nie jest komfortowe. Warto zatem, abyś w pierwszej kolejności sprawdził zalecenia producenta maszyny co do ciśnienia w oponach, a następnie codziennie sprawdzał, że masz w kołach odpowiednią ilość powietrza. Jeśli okaże się, że nie, będziesz zmuszony dopompować koła. Pamiętaj również o tym, że jeżeli sytuacja będzie się dość często powtarzała, warto byłoby udać się na stację diagnostyczną lub do wulkanizatora. W tych miejscach będziesz mógł ocenić, dlaczego z Twoich kół uchodzi powietrze.

Kolejną rzeczą, którą nagminnie trzeba sprawdzać jest oczywiście łańcuch. Jest to kolejna część, bez której motocykl nie będzie sprawnie chodził. O sprawdzeniu jego naciągu pisaliśmy już w jednym z artykułów. Co jeszcze możesz zrobić, aby ten działał bez zarzutu? Musisz wyczuć, kiedy łańcuch jest odpowiednio napięty. Jeśli będzie zbyt luźny będzie podskakiwał, a tym samym nie będzie w stanie przekazać odpowiedniej mocy. Jeżeli z kolei okaże się, że jest zbyt napięty, grozi mu pęknięcie. Chyba nie chciałbyś, aby podczas szybkiej jazdy pękł łańcuch. osoby, które mają odrobinę wyobraźni zapewne zdają sobie sprawę z faktu, ja to mogłoby się skończyć. Co więcej, jeśli masz źle naciągnięty łańcuch, możesz być pewien, że skrzynia biegów Twojego motocykla, jak i zębatki szybciej się zużyją. Czyść go zatem regularnie i smaruj specjalnym smarem, a ten na pewno będzie przez długi czas działał bez zarzutu.