O układ hamulcowy w motocyklu powinniśmy szczególnie dbać. Jego zły stan może przełożyć się na działanie całego motocykla. Awaria lub zły stan jednej z części może doprowadzić do uszkodzenia innej, a w rezultacie cały motocykl staje się bezużyteczny.

Tarcze pod kontrolą

Wystarczy regularnie wymieniać klocki i tarcze motocyklowe, żeby motocykl sprawował się bez zarzutu przez wiele lat. Żywotność tarcz możemy przedłużyć, jeżeli będziemy się o nie należycie troszczyć, a ich stan możemy w łatwy sposób sprawdzić. Grubość tarcz z biegiem czasu staje się coraz mniejsza i najlepiej zapoznać się z zaleceniami producenta, który powinien określić, przy jakiej grubości tarcze należy wymienić na nowe. Jazda ze zniszczonymi tarczami motocyklowymi może sprawić, że w którymś momencie one pękną. Trwałość tarcz zależna jest od wielu czynników. Przede wszystkim od ich jakości, ale również od tego, jak często jeździmy na motocyklu i w jaki sposób.

Sprawdzaj i wymieniaj

Jeżeli obawiamy się, że przeoczymy moment, kiedy tarcze będzie trzeba wymienić, to możemy zaopatrzyć się w przyrząd do mierzenia ich grubości, czyli tak zwany mikromierz. Tarcze motocyklowe wymagają wymiany nie tylko, gdy się zużyją, czasem mogą bowiem ulec uszkodzeniu mechanicznemu. Tarczom może przytrafić się zwichrowanie, które objawia się ich odczuwalnym wibrowaniem, co może zaważyć na bezpieczeństwie jazdy. Także zużyte klocki hamulcowe mogą się przyczynić do uszkodzenia tarcz. Dlatego tak ważne jest systematyczne wymienianie tych części motocykla na nowe lub w dobrym stanie.