Nie zawsze jazda w wolniejszym tempie może sprawić, że będziemy się czuć bezpieczni za kierownicą motocykla. Sam zdrowy rozsądek nie wystarczy, poza tym po odpaleniu maszyny bardzo często niczym bańka mydlana wiele  postanowień odchodzi w zapomnienie. Co najbardziej liczy się podczas jazdy jednośladem? Na co należy zwrócić szczególną uwagę?

Motocykl to emocje

Przede wszystkim chłodna głowa może sprawić, że opanujemy się za kierownicą. Nie można dać ponieść się prędkości, przyśpieszeniu. Podniecenie związane z jazdą należy stłumić, przestać się popisywać przed innymi. Najdłuższy ślad palenia gumy, wykonanie całego zakrętu na kolanie, wszystkie te małe rekordy należy poskromić, same przyjdą, kiedy tak naprawdę będą potrzebne.

Kilkukrotne odkręcanie gazu maksymalnie nie sprawi, że akurat się może coś nam stać. Ważniejsze są inne aspekty, te bardziej techniczne, które mogą czasami nas bardziej zaskoczyć niż rozwój wydarzeń na drodze. Wykonując spontaniczny manewr czy przy odkręcaniu panewki gazu należy pamiętać o mechanizmie jakim sterujemy. W przeciwnym razie sklep motocyklowy stanie się najczęściej odwiedzanym przez nas miejscem.

Sprawna maszyna to bezpieczna maszyna

To co jest równie ważne przy zdrowym rozsądku to z pewnością sprawność motocykla. Każdy podzespół musi być przez nas sprawdzony, a jak dotąd niespotykane objawy nie należy lekceważyć. Zwłaszcza po zimowaniu jednośladu, który spędzający kilka miesięcy w garażu należy odpowiednio sprawdzić.

Sklep motocyklowy będzie miejscem, w którym możemy w tej kwestii zasięgnąć wielu porad. Poza tym znajdziemy w ofercie wiele produktów, które zapewnią nam odpowiednią konserwację części naszej maszyny. Przed wyjazdem w dłuższą trasę, jak i te krótsze musimy mieć pewność, że wszystko z naszym „stalowym rumakiem” jest w porządku. W przeciwnym wypadku spotka nas nieszczęście lub będziemy zmuszeni do postoju podczas pokonywania trasy, której możemy finalnie nie ukończyć.

Słuchaj porad bardziej doświadczonych

Nikogo duma nie ucierpi w tym przypadku. Porady starszych motocyklistów, bardziej doświadczonych mogą okazać się kluczowe w wielu przypadkach. Jaki sklep motocyklowy wybrać? Co zrobić w konkretnych przypadkach na trasie? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znają „starzy wyjadacze”. Nie znajdziemy rozwiązania naszych wątpliwości w instrukcji obsługi pojazdu czy poradach od producenta.

Zwłaszcza na początku swojej przygody z motocyklem należy pytać. Tłumienie w sobie wątpliwości może sprawić, że nigdy się od nich nie uwolnimy, gdyż po kilku latach będzie nam najzwyczajniej głupio zapytać. Tak popularne wśród motocyklistów zloty są właśnie chwilą, aby nie tylko pojeździć, ale uzupełnić swoją wiedzę i nabyć nowych doświadczeń. Tego typu spotkania będą nie tylko nieukrywaną frajdą, ale też szkołą życia prawdziwego miłośnika motocykli.