Zakup używanego motocykla, to decyzja, która musi być odpowiednio przemyślana. Wymaga zwrócenia uwagi na wiele elementów. To nie tylko negocjacje ceny, a szczegóły, które należy wychwycić już podczas pierwszych oględzin. Często pierwszy motocykl bywa tym używanym, dlatego sprzedawcy niestety stosują kilka „nieczystych chwytów”. Na co zatem należy w szczególności uważać?

Sprawdź opinie o interesujących cię modelach

Wyeliminowanie pierwszych typów motocykli odbędzie się już na etapie wyboru modeli, które przypadły nam do gustu. Przed zakupem należy zastanowić się, co tak naprawdę chcemy nabyć. Warto w tym celu sprawdzić opinie krążące na forach internetowych, popytać znajomych, którzy podróżują motocyklami. W ten sposób ograniczymy pole naszych poszukiwań. Warto też posiłkować się wiedzą z testów, wiadomości prasowych, z każdego źródła, które jest fachowe i może nam coś podpowiedzieć.

Szczegóły dotyczące konstrukcji

W momencie, kiedy podejmiemy decyzję o wyborze konkretnej marki, to pora zaznajomić się ze szczegółami dotyczącymi konstrukcji. Wówczas łatwiej będzie nam przeglądać oferty sprzedaży interesującego nas modelu. Czytając ogłoszenia wybierzmy te, gdzie są informacje o stanie poszczególnych części. Tarcze motocyklowe, wydech, rodzaj silnika oraz wiele innych podzespołów powinna być sprawna. Nie ufajmy tym sprzedawcom, którzy nie wypisują szczegółowo specyfikacji technicznej, a podają krótką informacje – maszyna nie była wiele razy używana.

Sprawdzające się zasady

Jeśli dana maszyna od wielu miesięcy stała nieużywana w garażu, to nie oznacza, że zaraz po wyjeździe będzie cechowała się zmniejszoną wadliwością. Po takim okresie nieużytkowania wiele części, a także płynów będzie wymagało sprawdzenia. Sprawdza się też zasada, że im większa pojemność, tym większy przebieg maszyny. Nie należy też kupować maszyn powypadkowych, bo nie mamy pewności, czy wszystko w nich zostało w pełni zrekonstruowane.

Oględziny motocykla

W chwili ustalenia czasu i miejsca spotkania warto w pierwszej kolejności poprosić sprzedawcę o okazanie kompletu dokumentów. Dowód rejestracyjny, karta pojazdu oraz ubezpieczenie, to trzy obowiązkowe warunki, które pozwolą nam w ogóle rozpatrywać dany motocykl. Jeśli ich brak, to z pewnością później mogą wyjść na jaw niejasności np. związane z pochodzeniem maszyny. Należy sprawdzić kiedy motocykl został zarejestrowany, kiedy miał ostatnie badania techniczne.

Rzeczywisty stan maszyny

Po weryfikacji legalności pojazdu warto przystąpić do sprawdzenia stanu technicznego motocykla. Każdy mankament techniczny to bolączka finansowa kolejnego właściciela. Stąd też oględziny ogumienia czy zadawanie wielu pytań będzie w niedalekiej przyszłości dla nas zbawienne. Jeśli wyłapiemy choćby jedno kłamstwo to nie wierzmy w kolejne zapewnienia aktualnego właściciela. Często tarcze motocyklowe są już nie takiej grubości jakie powinny być, a ich wymiana jest kosztowna. Stąd zawsze przy oględzinach przyda się dodatkowa para oczu.