Motocykl jest po to, żeby jeździć. Stojąc w garażu może ulec zniszczeniu szybciej niż w trasie. Niektóre awarie zdarzają się jednak jedynie podczas jazdy. Może to być dla nas spory kłopot, jeżeli jesteśmy akurat daleko od domu i odpowiednio się na tę usterkę nie przygotowaliśmy.

Bądź gotowy do drogi

Jeżdżąc po drogach górskich lub innych, na które nie wylano asfaltu musimy szczególnie uważać na nasze opony. Przebicie którejś z nich po najechaniu na ostry przedmiot lub kamień, to jeden z najczęstszych niepożądanych wypadków, jaki może się nam przytrafić. Przed wyjazdem w długą trasę pamiętajmy również o tak oczywistych sprawach, jak fakt, że co jakiś czas kończy nam się paliwo a akumulator może się rozładować. Zwłaszcza jeżeli pędzimy po bezdrożach, to możemy przez pusty brak utknąć gdzieś daleko od stacji benzynowej. Warto mieć ze sobą zapas, a także jeszcze przed wyjazdem sprawdzić lokalizacje stacji, aby wiedzieć, jak mamy daleko do najbliższej. Na rozładowany akumulator też możemy poradzić, wystarczy, że zabierzemy ze sobą kable rozruchowe – bez nich możemy mieć prawdziwy problem i resztę trasy przyjdzie nam pokonać pieszo.

Wszystko się może zdarzyć

Częstym awariom ulegają także tarcze motocyklowe. Ich stan koniecznie sprawdźmy przed wyjazdem w podróż, a na wszelki wypadek zabierzmy ze sobą zapasowe. Tarcze mogą się bowiem zdeformować, zwłaszcza jeżeli jeździmy szybko i agresywnie. Zniekształcona tarcza nie nadaje się do dalszego użytku, dlatego warto mieć zapasowe. Tarcza może się także przegrzać, jeżeli z jakiegoś powodu hamulce ulegną zablokowaniu. Ta usterka sprawia, że wydłuża się droga hamowania, a nie jest to korzystne dla naszego bezpieczeństwa zjawisko. Taką tarczę można naprawić w serwisie, ale podczas podróży rzadko mamy taką możliwość. Tarcza może także pęknąć, jeżeli będziemy hamować zbyt gwałtownie. Dlatego warto mieć świadomość, że nawet jeżeli wyjedziemy z domu całkowicie sprawnym motocyklem, to podczas jazdy zdarzyć się może niemal wszystko. Części zamienne i inne praktyczne akcesoria powinny więc zajmować honorowe miejsca w naszych torbach podróżnych.