Chyba nikt nie ma wątpliwości, że o motocykl trzeba dbać. I nie chodzi tutaj o jednorazowy, coroczny przegląd techniczny, który może wyjść dobrze, a może okazać się, że motocykl szwankuje, przez co trzeba odwiedzić sklep motocyklowy, co pozwoli wymienić zużyte części. Aby takiej sytuacji uniknąć, warto dbać o maszynę nie tylko przed sezonem, ale również w trakcie jego trwania. Na co powinniście zatem zwrócić szczególną uwagę? Odpowiedzi szukajcie w poniższym tekście.

Długie podróże, złe warunki atmosferyczne – to wszystko ma wpływ na stan techniczny motocykla

Zapewne zauważyłeś, że podczas długich podróży, Twój motor jest silnie eksploatowany. Dodatkowo, jeśli zdarzy Ci się jechać w deszczu, możesz mieć pewność, że będziesz musiał zwrócić szczególną uwagę na odpowiednią pielęgnację maszyny, aby ta wraz z Tobą bezpiecznie wróciła z wycieczki. Jakie czynności powinieneś zatem wykonywać po każdej przejażdżce?

Przede wszystkim przed i po każdej podróży sprawdzaj hamulce, stan kół oraz łańcucha. To podstawowe rzeczy, które najszybciej mogą ulec awarii i doprowadzić do niebezpiecznej sytuacji na drodze. A przecie, jako przykładny kierowca, na pewno chcesz tego uniknąć.

Nie da sie ukryć, że opady deszczu kochają niektóre części naszego kraju. Oznacza to, że po jeździe w deszczu na motocyklu powinniśmy nie tylko wysuszyć siebie, ale również maszynę. Szczególną uwagę należy zwrócić zawsze na wspomniany wyżej łańcuch. Jeśli nie posiadasz jeszcze specjalnego zestawu do jego pielęgnacji, warto go nabyć. Dzięki niemu nie tylko będziesz w stanie wyczyścić wszystkie zabrudzone podczas jazdy zakamarki, ale również dokonać odpowiedniej konserwacji, która przygotuje motocykl na dalszą jazdę.

Kiedy zadbasz o łańcuch, skup się w zabrudzonym silniku, układzie paliwowym i gaźniku. Do czyszczenia tych podzespołów również istnieją specjalne zestawy. Dlaczego o tym piszemy? Ponieważ dzięki nim każda konserwację przeprowadzisz o wiele szybciej i dokładniej.