Każdy kiedyś zaczynał swoją przygodę z jazdą na motocyklu. Początkujący w każdej dziedzinie popełniają błędy. Te, które mogą się zdarzyć motocyklistom mogą zaważyć na ich życiu i zdrowiu.

Zanim wyruszysz w drogę

Dlatego przed pierwszym wyjazdem w trasę warto skorzystać z doświadczenie starszych kolegów, którzy już spędzili w trasie wiele godzin. Do najczęstszych błędów popełnianych przez młodych motocyklistów można z pewnością zaliczyć zbytnią pewność siebie i brawurę. Może to przynieść zgubne skutki zarówno dla samych motocyklistów, jak i dla sprzętu, na którym jeżdżą. Często lekceważą też monitorowanie stanu technicznego. Bardzo ważne jest między innymi regularne sprawdzanie hamulców, które powinny być niezawodne, jeżeli chcemy jeździć bezpiecznie.

Nie ryzykuj

Klocki i szczęki hamulcowe powinny być co pewien czas wymieniane – zdecydowanie częściej niż inne elementy motocykla. W wielu modelach klocki hamulcowe są umieszczone tak, że ich stan widać gołym okiem i nie ma konieczności demontowania innych elementów motocykla, by go sprawdzić. Jeżeli nie potrafimy samodzielnie ocenić stanu klocków, to lepiej sprawdźmy ich stan u mechanika. Zaniedbując układ hamulcowy wiele ryzykujemy. Klocki mogą się bowiem całkiem przetrzeć i uszkodzić inne elementy konstrukcji motocykla. Jednym z pierwszych objawów przecierania się hamulców jest ich coraz głośniejsza praca. Już wtedy powinniśmy sprawdzić ich stan w serwisie. Po pewnym czasie z pewnością nauczymy się robić to samodzielnie i reagować na najmniejszą nawet zmianę w pracy hamulców.