Klimat panujący w naszym kraju jest bardzo często nieprzewidywalny. W tym roku mieliśmy bardzo upalną wiosnę, duży przeskok temperatury sprawił, że maszyny, które wyjęliśmy po zimowym pobycie w garażu warto było używać na największych obrotach. Bezchmurne niebo, upał, marzyliśmy o odpaleniu maszyny, ale co w takiej sytuacji z kompletnym ubiorem? Czy motocyklista w krótkim rękawku jest pozytywnie odbierany przez innych uczestników ruchu drogowego?

Motocykliści to specyficzna grupa społeczna

Zdaniem wielu motocykliści to posiadacze jednośladów, którzy pędzą przed siebie, bardzo często spotykają się ze swoimi znajomymi fascynującymi się podobną pasją. Niestety też wielu użytkowników motorów nie hamuje się w szydzeniu i kłóceniu się na różne tematy. Motocykliści to nie zawsze zwarta grupa osób, która wskoczy za sobą w ogień. Motocykle to wolność, to wybór, ale także branie odpowiedzialności za siebie i innych uczestników jezdni. Nawet wybierając się na krótką przejażdżkę warto wziąć wszystkie ewentualności pod uwagę.

W upalne dni zdarza się, że wielu motocyklistów jeździ na tzw. „zdrapkę”, czyli w krótki spodenkach i w t-shircie. To dość nowy trend, ale przy 30° upale to praktyczny sposób na uporanie się z wysoką temperaturą. Osoby prowadzące sklep motocyklowy, jak i wielu posiadaczy jednośladów nie są zadowoleni z takiego stroju. Uważają to za głupie i nieodpowiedzialne zachowanie na drodze. Co można zrobić w takiej sytuacji?

Nie hejtuj, edukuj

Zrobienie zdjęcia czy też wymierzenie nieprzyjemnego spojrzenia, wyrażenie dezaprobaty obrażającym gestem niczego nie zmieni. Można dawać w taki sposób upust swoim emocjom, ale mało prawdopodobne, że delikwent w krótkich spodenkach zmieni coś w swoim stroju. Warto przy takiej osobie zatrzymać się i zapytać, czy zdaje sobie sprawę, z tego, jak może skończyć się jego podróż w przypadku potencjalnego zagrożenia na drodze.

Prawie każdy sklep motocyklowy w Polsce w swojej ofercie posiada serię letnich ubrań przeznaczonych dla właścicieli jednośladów. Na motocyklu powinno być się zawsze ubranym, a wysoka temperatura może skłonić nas do pozostawienia maszyny w garażu lub podjęcie decyzji o zakupie np. letniego buzera. Nie należy szukać też zastępników w postaci turystycznych kurtek czy nawet gumowych rękawiczek. W tego typu odzieży można dostać udaru lub przegrzać swój organizm! Jednak warto odwiedzić dobry sklep motocyklowy i tam zrobić zakupy.