Przegląd techniczny motocykla jest niezwykle ważną kwestią. I nie chodzi tutaj jedynie o to, że jeśli go nie zrobisz popełniasz wykroczenie, za które możesz otrzymać grzywnę, ale o bezpieczeństwo jazdy. Tylko sprawnym motocyklem możesz wyjechać na ulicę. Jeśli zatem jakieś części motocyklowe szwankują, warto od razu je wymienić.

Boisz się przeglądu, bo nie wiesz co będzie brane pod uwagę? Zupełnie niepotrzebnie. ten wygląda bardzo podobnie do tego, który przeprowadzany jest w samochodach. Jeśli jednak interesuje Cię, co konkretnie będzie lub powinno być sprawdzane, zachęcamy do zapoznania się z poniższym tekstem.

Co sprawdzą na stacji diagnostycznej?

Jeśli wiesz, że posiadasz sprawną maszynę, nie musisz obawiać się przeglądu technicznego. Niemniej jednak warto, abyś wiedział, że podczas badania na stacji diagnostycznej, uprawniony pracownik będzie sprawdzał następujące podzespoły:

  • stan opon motocykla;
  • napięcie i stan łańcucha odpowiedzialnego za napęd;
  • światła – zarówno mijania, jak i drogowe.

Jak zatem widać, części składowych przeglądu jest niewiele, jednak ich ocena stanu faktycznego jest niezwykle ważna.

Diagnosta nie może zapomnieć również o zbadaniu stanu hamulców na obu kołach, jak również wielkości emisji spalin, jakie przedostają się do powietrza podczas jazdy. Co więcej, sprawdzana jest również krzywizna ramy, jak i stan układu kierowniczego oraz amortyzatory. Jeśli posiadasz motocykl dwuosobowy, pamiętaj, że ten nie przejdzie przeglądu, jeśli nie będziesz posiadał podnóżek dla pasażera.

Boisz się przeglądu? Jeżeli chce, aby motocykl przeszedł go bez problemu, zawsze odpowiednio dbaj o maszynę. Istnieje kilka sposób na to, aby ten zawsze działał bez zarzutu. Pierwszym z nich jest regularna dbałość o poszczególne części. Tutaj z pomocą mogą przyjść przeglądy serwisowe, których możesz dokonać pomiędzy wymaganymi przeglądami technicznymi. Tych nie wykonuj samodzielnie. Warto w tym celu udać się do zaprzyjaźnionego warsztatu, w którym wszystko zostanie dokładnie sprawdzone. Co więcej, zrób to zanim zacznie się sezon. Dzięki temu, jeśli okaże się, że po zimie trzeba coś naprawić, będziesz miał na to czas.