Jazda na motocyklu to uczucie wolności, adrenalina i czysta przyjemność. Jednak jedynie wtedy, gdy pamiętamy o bezpieczeństwie i przestrzegamy przepisów. W innym przypadku nasza przygoda motocyklem może się bardzo szybko skończyć.

Z prawem jazdy lub bez niego

Zanim więc dosiądziemy po raz pierwszy naszego mechanicznego rumaka, dowiedzmy się jak najwięcej, jak robić to w sposób prawidłowy i o czym należy bezwzględnie pamiętać. Przede wszystkim musimy mieć świadomość, że na niektóre modele potrzebne jest prawo jazdy, a na inne nie. Zależne jest to od pojemności silnika – na te o większej pojemności niezbędne są uprawnienia. Choć motocykl kusi, aby rozwijać na nim duże, czasem maksymalne prędkości, to niestety, często musimy się przed tym powstrzymać. Szczególnie ostrożnie warto zachowywać się na drogach, gdzie do ruchu włączają się inne pojazdy. Motocykle w tym są gorsze od samochodów, że trudniej je zauważyć. Przy zbyt dużej prędkości możemy więc spowodować kolizję czy wypadek. Nie zapominajmy też o kasku – zwiększa on nie tylko komfort jazdy, ale przede wszystkim bezpieczeństwo. Może nam nawet ocalić życie.

Przygoda na lata

Dobry stan techniczny motocykla to również warunek bezpiecznej jazdy. Powinniśmy regularnie sprawdzać, w jakiej kondycji są poszczególne części, a co jakiś czas poddawać motocykl przeglądowi w serwisie. Bez zarzutu powinny działać hamulce, sprzęgło czy gaźnik – zestaw naprawczy powinniśmy więc mieć zawsze pod ręką, aby w porę zareagować. Choć specjalne ubranie na motocykl nie jest wymagane przepisami, to jednak warto je mieć. Solidne spodnie czy kurtka ochronią nas przed chłodem, a podczas wywrotki ustrzegą przed zadrapaniami czy innymi uszkodzeniami ciała. Ważne, aby ubiór był idealnie dopasowany do naszej sylwetki – nie za duży i nie za mały. Duży komfort podczas jazdy dają także rękawiczki, o których nigdy nie zapominajmy wyruszając w trasę. Jazda na motocyklu to spełnienie marzeń wielu z nas. Dbając o bezpieczeństwo i troszcząc się o stan techniczny naszego pojazdu, sprawimy, że ta przygoda potrwa wiele lat.