Motocykl to twoja odskocznia od problemów szarej codzienności. Co roku czekasz, aż zima ustąpi i będziesz mógł wyprowadzić swoją maszynę z garażu. Sprawdzasz wtedy wszystkie układy, uzupełniasz braki w lakierze. Gdy zaczyna się sezon, z utęsknieniem wypatrujesz weekendów i innych wolnych dni, by bez żadnych pobocznych obowiązków móc oddawać się przemierzaniu setek kilometrów na ukochanym jednośladzie. Jednak pomimo przeprowadzenia gruntownego, wiosennego przeglądu zdajesz sobie sprawę, że co jakiś czas musisz zwracać baczniejszą uwagę na poszczególne podzespoły czy układy. Szczególnie ważny jest układ hamulcowy. Bez jego skuteczności żadna podróż się nie uda.

Skrupulatna diagnostyka

Warto kontrolować wydajność komponentów odpowiedzialnych za zatrzymywanie pojazdu. Czy przewody nie popękały, czy klocki się nie wytarły, czy tarcze są całe, czy płynu nie ubyło, czy tłoczek zacisku hamulcowego odpowiednio trzyma. Ktoś powie, że to przecież błahostki. Nawet jeśli gdzieś są jakieś uszczerbki, to w końcu motor wyhamuje. Poza tym zawsze można posiłkować się silnikiem. Tymczasem krótka droga hamowania zapewniona przez sprawny układ potrafi uratować życie lub uchronić przed kontuzją czy trwałym kalectwem.

Zaufaj specjaliście

Jeżeli nie jesteś pewien swoich umiejętności w dziedzinie mechaniki, zdaj się na pomoc eksperta. Wymiana niektórych części, jak tarcza czy tłoczek zacisku hamulcowego wcale nie należy do najłatwiejszych. Doświadczony fachowiec upora się z nimi bez najmniejszych problemów.