Fabryczne hamulce stanowią kompromis pomiędzy skutecznością a trwałością. Wymieniając je na takie same, a czasami nawet za mniejsze pieniądze możemy poprawić skuteczność hamowania. Układ hamulcowy musi być zadbany, a jego podstawowe elementy takie jak tarcze i klocki zużywają się po każdym pokonanym kilometrze. Wie o tym każdy, ale nie każdy wie, jak poprawić jego skuteczność.

Unikaj zamienników, kupuj części oryginalne

Montowanie zamienników bywa zgubne. W motocyklu warto zainstalować oryginalne części, choć ich zakup może nas więcej kosztować. Większa inwestycja może okazać się zbawienna w najważniejszych momentach podróży motocyklem. Poza tym oryginalne części, takiej jak przykładowo tarcze hamulcowe EBC cechują się nie tylko większą skutecznością, ale przede wszystkim trwałością.

Wybierajmy tarcze hamulcowe z nacięciami

Dlaczego warto kupić tego typu tarcze hamulcowe? Widoczne na nich nacięcia nie są wybrykiem fantazji konstruktorów, a przede wszystkim te specjalne otwory mają na celu odprowadzanie temperatury. Podczas hamowania podzespoły układu hamulcowego potrafią rozgrzać się w bardzo dużym stopniu. Montaż takiego produktu ulepszonego będzie bardziej odporny na pracę w wysokich temperaturach.

Skrócisz drogę hamowania

Kontroluj „bicie” piasty, ponieważ jeśli jest wyczuwalne, to jest to najbardziej podstawowy komunikat świadczących o konieczności wymiany klocków i tarcz hamulcowych. Mając w takim stanie układ hamulcowy można zapomnieć o krótkiej drodze hamowania. Należy zamontować nowe części, a następnie odpowiednio je dotrzeć. W ten sposób unikniemy pisków, a także szybkiego zużycia podzespołów układu hamulcowego.