Obecnie w sklepach filtry paliwa stanowią dość bogaty asortyment. To pozytywny trend, gdyż daje możliwość wyboru produktów, czasem tych lepszych, czasem tych nieco gorszej jakości. Chyba każdy motocyklista słyszał, co to są filtry paliwa i niestety większość ma blade pojęcie, do czego służą i jakie funkcje pełnią w silniku jednośladu. Przyjrzyjmy się im zatem trochę bliżej.

Czysta jednostka napędowa

Tankowane do zbiornika paliwo ma niebagatelne znaczenie w kontekście bezawaryjnego poruszania się po drogach. Niestety sprzedawcy nie zawsze cechują się rzetelnością i uczciwością, jakich należy się po nich spodziewać. Chcąc jak najwięcej zarobić, rozcieńczają substancję, co w wielu przypadkach powoduje trwałe uszkodzenia jednostek napędowych. Solidne filtry paliwa oczyszczają benzynę ze szkodliwych toksyn, przez co nie dostają się one do pozostałych podzespołów. Dzięki temu zyskujemy gwarancję, że nie dojdzie do awarii poszczególnych komponentów.

Kiedy wymieniać?

Filtry paliwa z racji swojej delikatnej struktury powinny być odpowiednio często wymieniane. Krążą różne opinie na temat tego, kiedy trzeba to robić. W tej sytuacji najlepiej poradzić się mechanika lub doświadczonego motocyklisty, mogącego pochwalić się kilkudziesięcioletnim stażem. Ci raczej podpowiedzą, że moduł dobrze wymieniać co sezon, a nie po przejechaniu określonej liczby kilometrów. Przez okres zimowy, gdy maszyna jest unieruchomiona, dochodzi do różnych niekorzystnych zmian w sercu motoru, które należy wyłapać przed rozpoczęciem jazdy.