Komfort jazdy możemy sobie zagwarantować, jeśli dobierzemy odpowiednie opony do naszej maszyny. Jest to jeden z najważniejszych elementów, który wpływa także na poczucie bezpieczeństwa. Co należy wziąć pod uwagę kupując opony? W które modele najlepiej zainwestować? Czy takie części motocyklowe wystarczyć będą nam na kilka sezonów?

Od czego zależy wybór opon?

Nie można uzależniać decyzji tylko od typu modelu posiadanego motocykla. Głównym czynnikiem wpływającym na zakup powinno być zastosowanie oraz styl jazdy. Ogumienie innego rodzaju wybiorą właściciele cruiserów czy chopperów. Oni preferują pokonywanie długich dystansów, w przeciwieństwie do właścicieli turystycznych czy sportowych maszyn. Jeszcze innego wyboru dokonają użytkownicy crossów, które najczęściej jeżdżą na nieutwardzonej nawierzchni.

Części motocyklowe takie właśnie jak opony najlepiej wybierać sugerując się wskazaniom producentów. Homologują oni swoje maszyny wraz z jednym dopuszczalnym rozmiarem czy też typem konstrukcji ogumienia. Nieuzasadnione będzie więc wprowadzanie jakichkolwiek modyfikacji w tym zakresie. Każdy motocyklista przed dokonaniem faktycznego zakupu powinien upewnić się, jaki rozmiar ogumienia potrzebuje, a także czego będzie oczekiwał podczas samej jazdy.

Najczęściej używane – turystyczne opony na miasto i w trasie

Ogumienie o typie turystycznym stanowi najbardziej uniwersalny produkt, który zaspokoi większość użytkowników. Takie części motocyklowe bardzo dobrze sprawdzają się na wszelkich nawierzchniach oraz przy zmiennych warunkach atmosferycznych. Motocykliści chwalą sobie przy ich stosowaniu wysoki poziom komfortu jazdy. Jednak są to opony, które producenci proponują w przypadku maszyn turystycznych i sportowo-turystycznych.

Charakteryzują się dużą trwałością i także dobrą przyczepnością niezależnie od kąta nachylenia podczas jazdy na zakręcie. Zapewniają duże poczucie bezpieczeństwa oraz wspomniany już komfort jazdy. Można je użytkować przez kilka sezonów, ale to również uzależnione jest od stylu jazdy czy rodzaju nawierzchni, którą dany motocyklista najczęściej użytkuje.

Rozwiązanie na długie podróże – chopper i cruiser

Właścicielom jednośladów, którzy najbardziej cenią sobie bezpieczeństwo oraz precyzję prowadzenia poleca się zakup opon typu chopper oraz cruiser. Te części motocyklowe dostosowane są do właśnie takiego rodzaju modeli. Istotna w tym przypadku jest wygoda, a nie prędkość podczas długiej podróży. Ten rodzaj ogumienia gwarantuje wysokie przebiegu nawet przy większych obciążeniach. Ich wzmocniona konstrukcja pozwala w takich warunkach na płynną jazdę.

Użytkownicy jeszcze cięższych maszyn mogą wybrać ogumienie z homologowanym bieżnikiem. Charakteryzują się dużą przyczepnością na mokrej nawierzchni oraz suchej. Ich wysoka żywotność jest cechą charakterystyczną. W tym przypadku stosowana jest najczęściej mieszanka dwuskładnikowa, która jest gwarantem wydłużonych przebiegów oraz dobrej przyczepności.